ClickCease Vajinoplasti Sonrası İyileşme Süreci | İstanbul Kürtaj | Kürtaj Fiyatları

Vajinoplasti Sonrası İyileşme Süreci

0

Vajinoplasti Sonrası İyileşme Süreci son zamanlarda gerek fonksiyonel olarak gerekse estetik olarak hastaların çok talep ettiği cerrahi müdahalelerden birisidir. Bu tür bir işlem genellikle sedasyon ya da genel anestezi altında yapılmaktadır.

Bu işlemde vajinanın ön ve arka duvarından dokular çıkarılır ama işlem sonuçlarını kalıcı olabilmesi için aynı zamanda vajina etrafında bulunnan kas dokularında da bir daraltma işlemi yapılabilmektedir. İşlem sonrasında genellikle belli bir süre istirahat etmek ve yüzme, spor yapma, cinsel aktivite gibi aktivitelerden bir süre uzak kalmak gerekmektedir. Bu tür cerrahi işlemler genellikle jinekologlar tarafından uygulanmaktadır.

Vajinoplasti Sonrası İyileşme Süreci Sonrası İyileşme Süreci, Vajina Daraltma Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Vajinoplasti Sonrası İyileşme Süreci, vajinanın daraltıması ve sıkılaşması amacıyla vajina duvarına yapılan cerrahi işleme verilen isimdir. Vajina daraltma ameliyatları son yıllarda kadınlar tarafından en çok merak edilen estetik operasyonlardan.

“DOĞUMDAN SONRA VAJİNADA DEFORMASYON OLABİLİR”

Kadının dış genital organlarını oluşturan vajina, dış dudaklar, iç dudaklar ve klitoris doğal olarak her kadında bulunur ancak şekil ve görünüm açısından farklılıklar göstermektedir veya doğumdan sonra değişimler olabilir.

Normalde doğum yapmamış kadınlarda dış ve iç dudaklar birlikte vajina girişini kaparlar. İç dudaklar normalde dış dudakların içerisinde yerleşir ve dışarıdan bakıldığında genellikle görülmez. Ancak bazı kadınlarda iç dudaklar dış dudakların arasından dışarı doğru uzayabilir, sarkabilir, rengi zamanla koyulaşabilir, asimetrik olarak birbirinden farklı büyüklüklerde olabilir.

Son yıllarda kadınların vücutlarını ve cinselliklerini keşfetmeleri onlara bir çok faydalar sağlarken, bununla beraber bazı olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir. Dış genital organının görünümünden ötürü kendilerini diğer kadınlarla kıyaslama, cinsel ilişki esnasında utanma ve huzursuzluk kadının aile yaşantısında ve cinsel yaşamında olumsuz etkilenmelere yol açabilir.

Normal doğum esnasında vajina ve çevresindeki doku ve kaslar bebeğin başı ve vücudu sebebiyle esneyip genişlemektedir.

Özellikle bebeğin başının çıktığı anda vajina girişinde oluşan küçük yırtıklar nedeniyle vajina girişi genişlemekte, büyük dudaklar vajina girişini kapatamamakta ve vajina girişi ayrık kalmaktadır. Doğum sonrası vajina normale dönse dahi çoğu kez tam olarak doğum öncesi sıkılığına ve darlığına kavuşamamaktadır. Normal doğum sayısı arttıkça bu durum daha da kötüleşebilir.

Normal doğumda vajina esner mi?

Vajina normal doğum yapılabilmesi için esneme ve genişleme özelliğine sahiptir. Ancak zorlu doğumlardan sonra vajina yan duvarlarında oluşan derin yırtıklar vajinanın normalden fazla genişlemesine bu bu durumun kalıcı olmasına neden olabilir.

Ancak cinsel ilişki esnasında vajina sıkılığı kadın ve erkek cinsel tatmini açısından oldukça önemlidir. İlişki esnasında vajina kasları kullanılarak sağlanan vajina sıkılığı fazla sayıda doğum yapmış veya zorlu doğum sonrası vajina duvarlarında yırtıklar meydana gelmiş kadınlarda mümkün olmamaktadır.

Kimler vajina daraltma ameliyatı oluyor ?

Birçok kadın çocuk doğurma dönemi sonra cinsel yaşantısı ve performansı için vajinoplasti yaptırmaktadır. Vajinoplasti sonrası cinsel hayatında belirgin bir düzelme gözlenmektedir.

Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır ?

Vajinoplastide vajina kasları sıkılaştırılır ve vajinadaki fazla mukoza dokusu çıkarılır. Sonucunda vajinada daralma ve ilişkide sürtünmeyi daha fazla hissetme olur. Cerrahi sonrası ağrı en sık şikâyettir. Birkaç gün içinde hasta rahatlıkla yürüyebilir. Cinsel yaşam 4-6 hafta arasında başlar.

 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

İÇERİĞİ OLUŞTURAN

YORUM YAZ

Hemen Ara
Whatsapp