Gebelik Testi Nasıl Yapılır

Gebelik Testi Nasıl Yapılır sorusunun cevabını bir çoğunuz merak ediyorsunuz. Şimdi Bu yazımızda Sizlere Gebelik Testi ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

İnsanların korku ya da heyecanla bekledikleri sonucu öğrenmeleri için en kolay yol gebelik testi yaptırmaktır. Temel olarak uygulaması son derece kolay olan, ayrıca idrar ile yapılan gebelik testi ile diğerine göre biraz daha zahmetli olan kan testi sayesinde gebelik olup olmadığı tespit edilebilir.

Gebelik, spermin kadın yumurtasını döllemesi ile başlayıp ve yaklaşık 9 ay boyunca büyümeye ve gelişmeye giden bir yolculuktur. Kadının olgunlaşıp yumurtalığından atılan yumurta yalnız 24 saat canlı kalabilir.

Vajinadan geçip rahme ilerleyen spermler ise rahimde sadece 2 ya da 3 gün canlı kalabilmektedir. Bu süreçte spermlerden biri yumurta içerisine girmeyi başararak onu döllerse gebelik başlamış olur. Gebeliğin başlamasıyla birlikte kadının vücudunda birtakım değişiklikler meydana gelmektedir.

Bu durumların en başında döllenmeden sonraki ilk 6 ya da 12 gün içinde kandaki beta hCG hormonunun yükselmesi yer almaktadır. Beta hCG gebelik hormonu olarak bilinmektedir. Hamile olmayan kadınların kanında bu değer ölçüldüğünde ya da sıfıra yakın bir değer şeklinde çıkmaktadır.

Ancak hamilelik yaşayan bir kadının kanında beta hCG değeri döllenmeden sonraki günlerde sürekli ve hızlı bir biçimde artış göstermeye başlamaktadır.

Kanda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Döllenen yumurta ana rahmine yerleşinceye kadar yaklaşık 5 ya da 6 günlük bir süreç geçer. Yumurta ile spermin buluştuğu andan itibaren zigot adını alan döllenmiş yumurta sürekli olarak bölünür ve çoğalır. Bu hücrelerin sayısı 8’e ulaşınca o zaman anne adayının kadında Beta hCG düzeyi artış gösterir.

Kanda Yapılan Gebelik Testi İçin Değerler Nasıl Olmalıdır?

Anne adayından alınmış olan kan örneğinde Beta hCG değeri gebelik testi sonucunu net olarak göstermektedir. Beta hCH değeri 5mIU/ml’nin altında olursa sonuç negatif olarak bilinir. Eğer bu değerler 25mIU/ml’nin üzerinde ise gebelik testi pozitif olarak sonuçlandırılır.

Gebelik Testi Hangi Süreçte Yapılmalı?

Bebek sahibi olmak isteyen kişilerde şartların oluşmasından sonra bireylerin en çok merak ettiği soruların başında gebelik testinin ne zaman yapılması gerektiği sorusu gelmektedir. Yumurtanın sperm ile döllenmesi sürecinden 2 haftalık süreç geçtikten sonra gebelik testi yapılabilir.

Hemen Ara
Whatsapp