Yumurtalık Kisti Ameliyatları

Yumurtalık Kisti Nedir ?

Yumurtalık Kisti ve Ameliyatı ile İlgili Detaylı Bilgiler

Yumurtalık Kisti Nedir ?

Kistler içi su dolu keseciklerden oluşur. Etrafları zar şeklinde bir duvarla çevrilidir. Çoğunlukla zararsızdırlar.

Normal bir şekilde adet gören kadınlarda yumurtalıklar yapısal kistler oluştururlar. Adetin sona ermesinden itibaren yumurtalıklarda bulunan yumurta hücrelerinden birisi büyüyerek kiste dönüşür. “Folikül” adı verilen bu kist adet döneminin ortalarına doğru patlayarak içindeki yumurta hücresi tüplere atılır.

Oluşan bu patlamadan ötürü karın içinde az miktar kanama olabilir ve bu kanama vücut tarafından durdurulur.

Nadiren bu kanama vücut tarafından durdurulamaz ve kanama devam eder. Bu iç kanama durumunda hastanın tansiyonu düşer, nabzı hızlanır, soğuk soğuk terler, gözü kararır, şiddetli kasık ağrısı olur ve kendini kötü hisseder. Bu duruma “Over Kist Rüptürü “adı verilir.

Kanama sürüyorsa hemoglobin, hemotokrit adı verilen kan değerlerinde düşme görülecektir. Acil bir ameliyat ihtimaline karşın hastanın ağızdan bir şey yiyip içmemesi gerekir. Sıvı ihtiyacı serum tedavisi ile giderilir. Takipleri esnasında durumu kötüleşen hemoglobin , hemotokrit değerlerinde düşme saptanan hastalarda kanamayı kontrol altına almak için hastaya anestezi verilir. Göbek deliğinden bir kamera ile girilerek laparoskopi denen işlem gerçekleştirilir. Açık ameliyat tercih edilmez.

Diğer yandan bazen yumurta içeren folikül adı verilen kistler patlamaz ve aşırı büyüyen yumurtalık kistlerine dönüşür. Normalde folikül adı verilen kistler yaklaşık 2 cm çapa erişince patlar, içerisindeki yumurta tüpe atılır. Geride kalan boş folikül, “ Korpus Luteum” adı verilen yapıya dönüşür. Bu yapının da ameliyatla alınmasına gerek yoktur. Normal bir yapıdır.

Yumurtalık Kisti Teşhisi Nasıl Koyulur ?

Genellikle jinekolojik muayene esnasında tesadüfen tanı konulur. Vajinal yolla veya karından yapılan ultrasonografi ile değerlendirme çoğu zaman kistin tipi ve kötü huylu olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Nadiren bilgisayarlı tomografi, MR gibi ileri tetkiklere ihtiyaç olur.

Kistin iyi huylu ya da kötü huylu olduğunun ayırımında kanda tümör testleri yapılabilir. Yumurtalık kistlerinin çoğu iyi huyludur. Bu tümör testlerinden Ca-125 özellikle yumurtalık kanserlerinde ve endometrioma denilen iyi huylu çikolota kistlerinde yükselebilir.

Tüm bu değerlendirmelerle tanı konulamamışsa laparoskopi denilen işlemle anestezi verilerek bir kamera vasıtası ile kist değerlendirilebilir.

Yumurtalık Kistinin Belirtileri Nelerdir ?

Yumurtalık kistleri çoğu zaman belirti vermezler.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri veya birkaçı bir arada görülebilir;

 • Adet düzensizliği, lekelenme veya adet görememe
 • Ağrılı adet görme
 • Kasıklarda ağrı
 • İlişki esnasında ağrı
 • Karında şişlik
 • Göğüslerde dolgunluk
 • İdrar ve barsak şikayetleri
 • Kilo alma
 • Bulantı, kusma
 • Tüylenme artışı
 • Gebe kalamama
 • Ani şiddetli keskin karın-kasık ağrısı

Kaç Çeşit Yumurtalık Kisti Vardır ?

Folikül Kistleri

20-50 yaş arasındaki bayanlarda görülen en sık rastlanan kist tipidir.

Gelişen yumurta hücresinin çatlamaması ve büyümeye devam etmesi ile oluşur. Kenarları düzgün sınırlı, gergin ve içinde berrak sıvı içeren kistlerdir.

Ultrasonda siyah olarak saptanırlar. Genellikle 5 cmden küçük çapta olup genellikle belirti vermezler.

Bu kistler doğum kontrol haplarının 2-3 kutu kullanılması ya da kendiliğinden kaybolurlar. Tedaviye rağmen küçülmeyen ya da büyüme gösteren kistler için ameliyat gerekli olabilir.

Hemorajik Kist – Korpus Luteum Kisti

Hemorajik Kist Neden olur?

Yumurtlama sonrasında folikül, değişikliğe uğrayarak “Korpus Luteum” adını alır ve hormon üretirler. Bu yapının aşırı büyümesiyle veya bu yapının içine kanama olmasıyla “Korpus Luteum Kistleri veya Hemorajik Kistler” ortaya çıkar. Bu kistler folikül kistlerine göre genelde daha ağrılı ve büyüktürler.

Kendiliğinden veya doğum kontrol ilaçları ile genellikle küçülürler. Hormon salgılanmasına devam ettikleri için adet gecikmelerine neden olabilirler. Nadiren rüptür (kistin yırtılması, patlaması) veya torsiyon (kistin kendi etrafında dönerek kan dolaşımının durması) nedeniyle karın içerisine kanama ve şiddetli ağrı neticesinde bazen ameliyata kadar gidebilecek durumlara neden olabilirler.

Hemorajik Kist rüptürü

Aşırı büyüyen kistin yırtılması ya da patlamasına “Hemorajik Kist Rüptürü” denilir. Çoğu zaman karın boşluğunda yırtılmaya bağlı oluşan kanama kendiliğnden dursa da kimi zaman yaşamı tehdit edecek boyutlara erişebilir.

Kanamanın şiddetli olduğunu gösteren belirtiler;

-Soğuk terleme

-Genel durum bozukluğu

-Şiddetli kasık karın ağrısı

-Bulantı, kusma

-Çarpıntı

-Göz kararması

-Baş dönmesi

Hemorajik Kist Gebeliğe Engel mi?

Hormon üretimine yol açabildiği için hemorajik kist varlığında gebelil oluşması güçleşebilir.

Endometrioma (Çikolata Kisti)

Sıklıkla ağrılı adet görme, birliktelik esnasında ağrı, gebe kalamama, kasık ağrısı gibi yakınmalara neden olabilirler.

Nedeni; Rahmin iç kısmını kaplayan endometriyum adı verilen dokunun yumurtalıklar üzerine yerleşerek burada çoğalmasıdır. Yumurtalıklara göç eden endometriyum dokusuna “endometriozis” adı verilir. Küçük noktasal olan endometriozis odakları zamanla kendi içine kanayıp içi koyu kahverengi içerikli kist haline döner. Ve bu oluşan kistik oluşuma endometriyoma adı verilir.

Kistin içi koyu kahverengi sıvı ile doludur. Bu nedenle “çikolata kisti” de denilir.

Endometriozis karın içi organlarını, yumurtalıkları, tüpleri birbirlerine yapıştırabilir. Bu yapışıklıklar kasık ağrılarına ve gebe kalmamaya neden olabilir.

Dermoid Kist

20 yaşından küçüklerde en sık görülen tümördür. Bu kistler kıl,saç, kemik, diş ve yağ gibi dokular içerebilir. Bu nedenle dermoid kist tanısını koymak ultrasonografi ile kolaydır.

Bu kistler yumurtlama dönemiyle ilgili bir sorundan değil hasta daha anne karnında iken meydana gelen sorunlardan dolayı ortaya çıkar. Kist tespit edildiğinde laparaskopik yolla kapalı yöntemle yumurtalığa zarar vermeden ve içerisindeki kıl, saç, yağ ve diş gibi oluşumlar karın içine dağılmadan dikkatlice çıkartılmalıdır.
Dermoid kist %12 oranında her iki yumurtalıkta da görülebilir. Bu nedenle diğer yumurtalıkta çok dikkatli değerlendirilmelidir.

Kistadenom

Yumurtalık dokusunu dıştan saran yüzey tabakasından gelişen iyi huylu tümöral yapılardır.

Yumurtalık Kisti Patlaması nasıl olur?

Kistler daha öncede sözü edildiği üzere içi sıvı dolu keseciklerdir. Etrafı zar ile çevrilidir. Zamanla sıvı içeriğinin artması ya da ince zar yapısının incelmesi sonucu nadiren kistler açılabilir. Bu durumda kist içeriği, sıvı karın içine dökülür. Bu da ani çok şiddetli karın ağrısı ile kendini belli eder.

Yumurtalık Kistleri Kansere Döner mi ?

Yumurtalık kistleri % 80- 85 olasılıkla iyi huyludur .

Ancak aşağıdaki hallerde kistin kötü huylu olabilme ihtimali artar:

 • İleri yaşlarda ortaya çıkan kistler,
 • Her iki yumurtalıkta kist varlığı,
 • İçi sıvı dolu kist yanında solid (katı, patates gibi içi dolu) yapının saptanması,
 • Etrafa yapışık, kenarları, sınırları düzensiz kistler,
 • Hızlı büyüme gösteren kistler,
 • Birden fazla sayıda, içlerinde katı kısımlar bulunan kistler,
 • Karın içinde sıvı birikmesine (asit) neden olan kistler,
 • Takiplerde kendiliğinden kaybolmayan veya büyüme gösteren kistler,
 • Tümör markeri adı verilen kan testlerinde yükselmelerle beraber olan kistler.

Yumurtalık kistinin kanser olduğundan şüphelenilmesi durumunda ameliyatın, deneyimli kadın doğum uzmanı tarafından ve ameliyat esnasında alınan parçanın hemen tanısını koyup iyi ya da kötü huylu olup olmadığı bilgisini verebilen (Frozen Patoloji) bir merkezde yapılması gerekir.

Ameliyat esnasında hemen inceleme yapılarak kötü huylu olduğu saptanırsa ameliyatin içeriği genişletilir. Lenf bezlerinden biyopsi yapmak gerekebilir.

Yumurtalık Kisti Torsiyonu Nedir ?

Kistin kendi etrafında dönerek kendi kan dolaşımını bozmasıyla ortaya çıkar. Kan dolaşımı bozulur ve dokular canlılığını yitirir. Bu oldukça ağrılı bir durumdur.

Torsiyon riski özellikle çapı büyük kistlerde ve dermoid kistlerde daha fazladır.

Bu durumda operasyon için erken davranılmalıdır. Laparoskopi tercih edilmelidir. Gecikilirse yumurtalık kaybedilebilir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Kistin boyutu, ultrason görüntüsü, iyi yada kötü huylu olma şüphesine göre cerrahi yöntem seçimi yapılır.

Laparoskopi

Yumurtalık kistlerinde ilk tercih olmalıdır. Çok büyük kistler, kanser ihtimali yüksek kistler dışındaki kistlerde her zaman tercih laparoskopi denilen kapalı endoskopik yöntemdir. Göbek deliğinden ve 1-2 tane karın cildinden 1- 2 cm lik kesilerle ameliyat gerçekleştirilir. Karın içerisine karbondioksit gazı verilerek kamera yardımı ile kapalı yöntemle kist çıkarılır. Hasta 4 saat sonra ayağa kalkar bir şeyler yer içer, ortalama 1 gece hastanede kalır. Bu yöntem daha az ağrılı olup, hastanede yatış süreleri ve işe dönüş süreleri daha kısadır. Ciltte çok küçük izler kalır, hasta spora devam edebilir. Bu ameliyat sonrası hastlarda omuz ağrısı olabilir. Estetik olarak açık ameliyata (Laparatomiye) göre sonuçları daha iyidir.

Laparotomi

Günümüzde artık tercih edilmemektedir. Ancak büyük kistlerde ve kötü huylu olma ihtimali yüksek kistlerde kullanılan yöntemdir. Ameliyat esnasında kistle birlikte gerektiği zaman yumurtalığı da almak gerekebilir

Yumurtalık Kisti Ameliyat Fiyatları ?

Yumurtalık kisti ameliyatı fiyatlarını buradan açıklamamız maalesef Türk Tabibler Birliğinin kararı ile yasaklanmıştır.

Sağlık ile ilgili konularda internet ya da benzeri mecralarda fiyat vermek kesinlikle yasaklanmış ve ağır cezalara bağlanmıştır.

Sağlıklı bir yumurtalık kisti ameliyatı fiyatı alabilmek için bizi arayabilir ya da aşağıdaki iletişim formumuz ile bize ulaşabilirsiniz.

Hemen Ara
Whatsapp