ClickCease Rahim Kanseri Nedir | 0 (216) 473 20 65 | Rahim Kanseri Tedavisi Süreci

Rahim Kanseri Nedir

0

Rahim Kanseri Nedir ; Rahim kanseri bayanlar içinde en sık görülen 2. Kanser türü olup, kansere %98 oranında HPV sebep olmaktadır. Her 10 hanımdan minimum 2 sinin yaşamının bir döneminde rahim kanserine yakalandığı görülmektedir.

Rahim Kanseri Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Bununla birlikte rahim kanserine karşı alınan önlemlerle ile hayatları boyunca kanserle karşılaşmama ihtimali çok yüksektir. Rahim kanseri genel hatlarıyla gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde en sık görülen Jinekolojik kanser türüdür. Her yıl dünyada 500 bin yeni rahim kanseri tanısı konulmaktadır. Çoğu zaman 50’li yaşlarda ortaya çıkan rahim kanseri son yıllarda genç hanımlarda da görülmeye başlamıştır.

Kadınlarda en çok görülen kanser sıralamasında meme kanseri ilk sırada yer almasına karşın, yaşamı tehdit edici özelliği nedeniyle rahim kanseri meme kanserinin önüne geçmektedir. Rahim ağzı kanserlerinin nerede ise birçoğunda görevli olan HPV virüsü belirti göstermez ve çok bulaşıcıdır.

Çoğu hanım, yaşamının bir döneminde karşılaştığı HPV virüsünü kendi vücut müdafaa sisteminin yardımıyla yener. Bazı HPV virüsleri ise bu savunma sisteminden güçlü çıkar ve rahim kanserine niçin olur.

Hastalığa niçin olan HPV virüsünden korunmak için önlemler almak ve düzenli esenlik kontrolleri yapmış oldurmak, hastalığın erken dönemde saptanmasına ve tedavide başarıya yardımcı olmaktadır.

HPV Nasıl Bulaşır; HPV cinsi yolla bulaşan bir virüs olup, rahim kanserine sebep olur. Rahim kanserinin tanısı konmuş hanımefendilerin %95’inden fazlasında görülen HPV genital bölgeyi enfekte eden ve münasebet yoluyla çoğalan bir virüstür.

Özellikle kadınlarda daha sık olmak üzere cinsi bölgede siğillere ve rahim ağzının, dış genital bölge ve üreme yollarında kansere sebebiyet gösterir. HPV virüsü oldukça sinsidir ve aylarca hiçbir belirti göstermeden yayılmaya devam edebilir. Virüsün belirtilerine, bulaşma olduktan birkaç ay ya da sene sonrasında rastlandığı durumlar ‘’sessiz enfeksiyon’’ olarak bilinir.

HPV virüsü hanım ve erkekte genital siğiller, hanımlarda rahim kanserinin yanı sıra, erkeklerde de penis kanserine neden olabilir. Ciddiye alınması gereken bir enfeksiyon olan HPV bazı kişilerin bağışıklık sistemi tarafınca kontrol altına alınabilir. Bu şikayetler ile alakalı bir durum yaşarsanız doktorunuza başvurmayı unutmayın.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

İÇERİĞİ OLUŞTURAN

YORUM YAZ

Hemen Ara
Whatsapp