ClickCease Rahim Ağzı Kanseri Nedir | 0 (216) 473 20 65 | Rahim Ağzı Kanseri Tedavi

Rahim Ağzı Kanseri Nedir

0

Rahim Ağzı Kanseri Nedir, Rahim ağzı kanseri kadınlar arasında en sık görülen 2. Kanser türü olup, kansere %98 oranında HPV neden olmaktadır. Her 100 kadından en az 2 sinin hayatının bir döneminde rahim ağzı kanserine yakalandığı bilinmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Bununla birlikte rahim ağzı kanserine karşı alınan önlemlerle ile hayatları boyunca kanserle karşılaşmama oranı çok yüksektir. Rahim ağzı kanseri genel olarak gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde en sık görülen jinekolojik kanser türüdür.

Her yıl dünyada 500 bin yeni rahim ağzı kanseri tanısı konulmaktadır. Genellikle 50 civarında ortaya çıkan rahim ağzı kanseri son yıllarda genç kadınlarda da görülmeye başlamıştır.

Kadınlarda en çok görülen kanser sıralamasında meme kanseri ilk sırada yer almasına rağmen, yaşamı tehdit edici özelliği nedeniyle rahim ağzı kanseri meme kanserinin önüne geçmektedir. Rahim ağzı kanserlerinin neredeyse birçoğunda sorumlu olan HPV virüsü çok belirti göstermez ve oldukça bulaşıcıdır.

Çoğu kadın, hayatının bir döneminde karşılaştığı HPV virüsünü kendi vücut savunma sisteminin yardımı ile yener. Bazı HPV virüsleri ise bu savunma sisteminden güçlü çıkar ve rahim ağzı kanserine neden olur.

Hastalığa neden olan HPV virüsünden korunmak için önlemler almak ve düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak, hastalığın erken dönemde saptanmasına ve tedavide başarıya yardımcı olmaktadır.

HPV Nedir, Nasıl Bulaşır : HPV cinsel yolla bulaşan bir virüs olup, rahim ağzı kanserine sebep olur. Rahim ağzı kanserinin tanısı konmuş kadınların %95’inden fazlasında görülen HPV genital bölgeyi enfekte eden ve temas yoluyla çoğalan bir virüstür.

Özellikle kadınlarda daha sık olmak üzere cinsel bölgede siğillere ve rahim ağzının, dış genital bölge ve üreme yollarında kansere sebebiyet gösterir. HPV virüsü oldukça sinsidir ve aylarca hiçbir belirti göstermeden yayılmaya devam edebilir.

Virüsün belirtilerine, bulaşma olduktan birkaç ay ya da yıl sonra rastlandığı durumlar ‘’sessiz enfeksiyon’’ olarak bilinir. HPV virüsü kadın ve erkekte genital siğiller, kadınlarda rahim ağzı kanserinin yanı sıra, erkeklerde de penis kanserine neden olabilir. Ciddiye alınması gereken bir enfeksiyon olan HPV bazı kişilerin bağışıklık sistemi tarafından kontrol altına alınabilir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

İÇERİĞİ OLUŞTURAN

YORUM YAZ

Hemen Ara
Whatsapp