ClickCease Kürtajda dikkat edilmesi gerekenler | İstanbul Kürtaj | Kürtaj Fiyatları

Kürtajda dikkat edilmesi gerekenler

0
Kürtaj her bakımdan bir “cerrahi bir girişim”dir. Ancak konusunda ehil ve tecrübeli kişiler tarafından uygulandığında riskleri yok denecek kadar azdır. Ancak kürtaj konusunda hekim olmayan kişilerin bile bu sektörde hizmet verdiklerini duymaktayız.

Unutmayın ki sağlığınız en değerli hazinenizdir. En küçük bir cerrahi operasyonda bile sağlığınızı tehlikeye atacak risklerden kaçınmalısınız.

Kurtaj yapılmadan önce; yapılan bir ultrasonla gebeliğin büyüklüğü ve rahim içindeki yerleşimi (lokalizasyonu) tam olarak belirlenmeli ve hastanın tıbbi öyküsü alınmalıdır. Daha sonra yapılacak işlemle ilgili olarak hasta detaylı ve net bir şekilde bilgilendirilmelidir. Bu şekilde hastanın psikolojik yönden rahatlaması sağlanabilir.

Kürtajda dikkat edilmesi gerekenler

Kurtaj işlemi mikroptan arındırılmış ortamlarda (steril ortamda), genel (uyutularak) ve lokal (uyuşturularak) anesteziyle uygulanabilir.

Küretaj işlemi genel anestezi ile uygulanacaksa hastanın işlemden 4-5 saat öncesinden itibaren aç ve susuz olması istenir. Bunun amacı midenin boş olmasını sağlamak ve genel anesteziye bağlı oluşabilecek bulantı sonrası kusmuğun akciğerlere kaçıp yutulmasını engellemektir.

Lokal anestezi ile kurtaş girişimi hasta tok iken de yapılabilir. Lokal anestezili girişim, hastanın rahim ağzı bölgesine yapılan uyuşturucu ilaçlarla işlemin yapılmasıdır. Bu yöntemle genel anestezi riskleri alınmamış olur ancak hastalar genel anesteziye göre daha fazla ağrıyla karşılaşacaklardır.

Kürtaj işlemi nasıl yapılır ?

Kürtaj işlemi için hasta önce jinekolojik masaya yatırılarak muayene edilir.
Daha sonra eğer genel anestezi uygulanacaksa bir anestezi uzmanı veya teknikeri tarafından yapılacak işlem ile ilgili olarak hasta bilgilendirildikten sonra kolundan damar yoluna girilir.
Bu, yanlızca bir iğne batması şeklinde son derecede rahat bir işlem olup belki de tüm girişim sırasında hissedilen tek ağrı olacaktır.
Daha sonra anestezik bir ilaç damar yolundan enjekte edilerek hasta uyutulur.Hasta uyutulduktan sonra “spekulm” denilen aletle vajen açılarak rahim ağzı görülür hale getirilir.
Vajen antiseptik solusyonlarla temizlendikten sonra, “teneculm” denilen aletle “cervix” (rahim ağzı) çekilerek rahmin düz bir konum kazanması sağlanır.
Önce “buji” denilen düz çubuklarla rahim ağzı gebelik haftasına uygun şekilde genişletilir. Ve nihayetinde bir “vakum enjektörle” rahim içine girilerek gebelik materyali tamamı alınıncaya kadar çekilir (aspire edilir).
Tüm bu işlem genellikle yalnızca birkaç dakika sürer ve işlemden hemen sonra hastanın uyanması sağlanır.
BU SAYFAYI PAYLAŞ

İÇERİĞİ OLUŞTURAN

YORUM YAZ

Hemen Ara
Whatsapp